EN DE PL

Stavba s vůní dřeva

Lesnictví a dřevařství hrají klíčovou roli v ochraně klimatu, nejen v České republice, ale i v mnoha dalších evropských zemích. Sektor přispívá k zachytávání CO2, jeho dlouhodobému skladování ve výrobcích ze dřeva a nahrazování fosilních materiálů, což přináší tzv. "tři S-efekty": sekvestrace uhlíku v lese, skladování uhlíku ve výrobcích ze dřeva a substituce.

Pro více informací Vám doporučujeme navštívit portál 
Nadace dřevo pro život.

princip vyuzivani dreva ve stavitelstvi

 


Udržitelnost

Stromy během svého života slouží jako úložiště CO2 
(1 m3 dřeva uloží 1 tunu CO2) a zdroje kyslíku, poté jsou káceny a jejich dřevo se využívá, například v rámci stavebnictví. Jakmile dosáhne stavba konce své životnosti, lze dřevěné komponenty recyklovat do nových výrobků, jako jsou dřevotřískové desky nebo jiné stavební materiály z dřeva. Po vyčerpání životnosti těchto recyklovaných materiálů lze jejich zbytky využít v teplárnách k výrobě tepla, čímž se podporuje udržitelnost. Jedná se o cirkulární ekonomiku.

Nízké provozní náklady

Dřevěné konstrukce obsahují vysoce účinné izolační materiály, díky kterým lze i při relativně štíhlých stěnách dosáhnout požadovaných energetických standardů, včetně pasivních domů. Dřevostavby se vyznačují nižší akumulační schopností ve srovnání s betonovými nebo zděnými konstrukcemi, což umožňuje rychlé dosažení pocitu tepla v zimě a chrání interiér před přehřátím v létě. Příjemnější pocitová teplota v dřevostavbách navíc snižuje náklady na vytápění.

Dřevo pozitivně ovlivňuje vnitřní klima v interiéru domu

Při použití dřeva jako stavebního materiálu zůstává uhlík zachycen po celou dobu životnosti budovy. Kromě toho se při výrobě stavebních materiálů na bázi dřeva a konstrukčních prvků uvolňuje méně CO2 než při použití jiných materiálů.